-

valser : Bramki strzelone na wyjeździe liczą się podwójnie

Artykuły użytkownika

Czy psychopata może cierpieć na chorobę afektywną dwubiegunową?

Trzy lata po tak zwanym upadku komuny nauczyciel języka angielskiego był towarem deficytowym i poszukiwanym na rynku. Edukacja państwowa porzuciła właśnie język rosyjski w nauczaniu preferując zwykle język angielski i francuski jako języki obce. Nauczyciele języków obcych mogli liczyć na przywileje i bonusy, których w tej chwili, po trzech dekadach transformacji nie ma co marzyć. Na przykład „mieszkanie z puli miasta”. To się nie działo oczywiście od razu i bez wsparcia dyrektora i „innych czynnikow”, tym nie mniej mieszkanie służbowe w szkolnym internacie było od ręki i bez opłat. W związku z tym, bez problemu żona dostała pracę, oraz służbowe mieszkanie przy internacie Studium Nauczycielskiego, gdzie kształcono pomaturalnie panie przedszkolanki, ...

valser
28 marca 2019 08:00

84     3100    19

Shalom

Jonatan jest mężczyzną, ma 25 lat, pochodzi z Izraela i mieszka w Zurichu, w Szwajcarii. Od kilku lat pracuje jako steward dla szwajcarskich linii lotniczych SWISS. W ubiegłym tygodniu planowo dostał dyżur na lotnisku, tzw. reserve duty, który polega na tym, że przez 12 godzin jest się w centrum operacyjnym na lotnisku w Zurichu, w gotowości na przyjęcie lotu, w przypadku jeśli ktoś jest chory, nie dojechał na czas, itp – słowem wypadł z obowiązku pracy, przewidzianej planem. Obsady lotów są planowane na cały miesiąc i są asekurowane przez rezerwowy personel, który czeka w gotowości na lotnisku, tak, żeby obsada samolotu zawsze była pełna.

Tak się składa, że lot na trasie Zurich – Tel Aviv jest jednym z tych, który powoduje wzrost liczby zacho ...

valser
20 marca 2019 07:41

48     3250    22

Efekt Coriolisa, albo odchylenie wektorowe

Pokusa, żeby piec kilka pieczeni na jednym ogniu jest moim stałym fragmentem gry, od lat stałą i ciągłą strategią, która zawsze przynosi jakieś efekty. Mam kilka obszarów zainteresowań i powiązanych z tym kilka źródeł generujących zdywersyfikowanych dochodów. Przewagą tej strategii nad jednowymiarową wybitną karierą jest jej różnorodność i bogactwo, a także bezpieczeństwo i równowaga polegające na tym, że jak w jednym obszarze nie dzieje się najlepiej, to nie jest to koniec świata. O wiele łatwiej odpowiem na pytanie „kim jestem?” niż na pytanie „co robię?”.

Planowałem, że w tym roku zrobię trzecią edycję imprezy Rozetta, którą z targów książki chciałem przeformułować w festiwal. Podjąłem w związku z tym ...

valser
19 marca 2019 12:36

22     1782    13

Nieprofesjonalne zasady mogą zabić

Mijają blisko trzy tygodnie od koszmarnego zabójstwa Pawła Adamowicza. Przez ten czas codziennie miałem przed oczami trzy mordercze uderzenia w klatkę i brzuch, aż po jelec. Dotarła do nas również wiadomość, że zmarła Ewa Kubica – Eska. Ciężko mi się do tego przyznać, ale to był moment, kiedy poczułem się przygnębiony. U mnie takie uczucia pojawiają się niezmiernie rzadko. Pilnuje, żeby nie należeć do grona osób wrażliwych i ulegających niewieścim emocjom. No, ale stało się i mam nadzieję, że na dekadę mam spokój.

Z Eską poznałem się w 2016 roku. Była obecna ze swoimi książkami na targach książki w Bytomiu. To była bardzo konkretna, rzeczowa kobieta. Bardzo wyrazista, stanowcza, ale kulturalna osoba. Z z zainteresowaniami i dużym dorobkiem, jak zdąż ...

valser
1 lutego 2019 21:45

86     3849    21

Konkrety i wnioski, czyli wejście w wielbłądzi odbyt

Miałem do poniedziałku nic nie pisać, ale nie da się. „Smieciu” – autor który się tu niedawno pojawił chce przechodzić do konkretów i wyciągać wnioski. Dobre sobie.

Zanim przejdę do "konkretów", historia z życia. W początkach mojego sędziowania hokejowego miałem spory problem z prostą rzeczą.
W przepisach istnieje reguła o karze odłożonej. Polega to na tym, że w momencie popełnienia przewinienia przez zawodnika sędzia unosi rękę do góry, sygnalizując przewinienie, ale nie przerywa gwizdkiem gry, tylko czeka, aż drużyna, która popełniła przewinienie wejdzie w posiadanie krążka. W tej sytuacji, drużyna, która jest poszkodowana i posiada w tym momencie krążek, może wycofać bramkarza i wprowadzić szóstego grac ...

valser
19 stycznia 2019 09:50

160     5440    18

Czytelny sygnał

W latach 1999-2004 brałem udział w szkoleniach prowadzonych przez rosyjskiego specjalistę walki wręcz Wiktora Fomina. Fomin jest instruktorem karate, ale jego pasją jest walka z użyciem sprzętu – krótkiej i długiej pałki, kija, bicza, nahajki, noża, saperki, tradycyjnych sprzętów japońskich - miecza samurajskiego – katana, sai, yawara, itp. Stąd jest moja wiedza na ten temat.

Parę zdań o technice i taktyce walki nożem – w walce ulicznej i w samoobronie. Walka taka zawsze jest szybka i gwałtowna. Celem ataku są przede wszystkim nadgarski-przedramię, szyja, pachy, jama brzuszna (przede wszystkim tam gdzie kończą się żebra), twarz-oczy i pachwina. Czasami miejsce pod stawami kolanowymi, ale to głównie w pozycji leżącej.

Przy ataku na te punkty ...

valser
17 stycznia 2019 00:34

256     10850    24

Teoretyczne państwo wersja dla emocjonalnie labilnych

Po 24 godzinach od zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wiele szczegółów wskazuje, że mamy do czynienia z operacja podobną do tej, w której samolot zahaczył o brzozę. Po 10 minutach od pojawienia się informacji o śmierci prezydenta Adamowicza, na portalu WP pojawiło się co najmniej 10 tekstów o nim, jego rodzinie, karierze samorządowca (nic o udziale w aferze Amber Gold). To wyglądało tak, jakby wcześniej te wszystkie teksty były wcześniej przygotowane.

No, ale teorie spiskowe to jest sąsiedztwo psychoz maniakalnych. Zostawmy to. Może przy okazji dopytam prof. Swiecikiego.

Mnie już tylko interesują czynności dochodzeniowo-śledcze, które (jak wynika z braku informacji na ten temat) już na wstępnym etapie zostały zaniechane. Może się nie ...

valser
15 stycznia 2019 00:33

225     6137    17

Na wszystko jest (swój) sposób

Kilka razy do roku, nie więcej niż raz na kwartał siadamy wieczorem z żoną i oglądamy razem jakiś film na komputerze. Ostatni raz w zeszłym tygodniu jakiegoś amerykańskiego gniota z Denzelem Washingtonem. Mniejsza o to, co tobyl za film, bo dla mnie to nie ma większego znaczenia. Od lat nic nie oglądam, co jest odtworzone na podstawie jakiejś fabuły i napisanego pod film scenariusza. Wytworzyło mi się lata temu takie natręctwo, że jak widzę np. Denzela Washingtona z filiżanką kawy, opartego o ścianę, wyglądającego przez okno, obserwującego co dzieje się na podwórzu domu w którym mieszka, to mam przed oczami tą całą ekipę, która stoi poza kadrem, gości od oświetlenia, kamerzystów, reżysera, panią, która dolewa wrzątku, żeby z kawy unosił się dyme i wyg ...

valser
12 stycznia 2019 17:25

75     2924    20

Dwaj filmowcy i prawdziwa opinia o sztuce

W jednym czasie się zbiegło dyskutowanie w SN na temat dwóch filmowców. Pierwszy z nich, nieboszczyk Kazimierz Kutz był rzekomo wybitnym reżyserem. Proponuję się tej wybitności przyjrzeć na wybranym przykładzie, który poniżej krótko omówię.

W 1979 roku, na rok przed eksplozją Solidarności i dwa lata przed stanem wojennym Kutz zrobił chyba swój najgłośniejszy film pt. Paciorki jednego różańca. Film został zrobiony na podstawie opowiadania Albina Siekierskiego pt. Tego domu już nie ma.
Kim był Albin Siekierski? Podobnie jak Kazimierz Kutz, był „synem ziemi slaskiej”. Był poza tym, a może przede wszystkim towarzyszem, członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i oddelegownym na front walki ideologicznej pisarzem, co ...

valser
19 grudnia 2018 18:42

138     6565    17

Kondensacja Level Hard

Zagajenie

Do pomysłu LUL mogę się ustawić tylko frontem. Dla mnie najbardziej pociągającym i motywującym elementem był wyjazd w nieznane. Wszyscy znaliśmy datę i nie znaliśmy miejsca. Wiadomo było o czym będzie – o ciekawych treściach prezentowanych w niebanalnym anturazu. W moim przypadku etos frajdy nie istnieje bez elementu przygody, a podróż w nieznane jak najbardziej tutaj pasuje.


Krótko o frajdzie, poświęceniu i dziele zniszczenia

Coryllus napisał, że nasze zaangażowanie i poświęcenie będzie testowane w trudnych warunkach. Trochu tak. Ja do tego dorzuciłem od siebie jeszcze element zniszczenia.
Na 8 grudnia miałem zaplanowany turniej karate, który rozgrywany jest u mnie pod nosem, w St.Gallen. Jeżdżę tam ze swoim kramem i sponsoruje im pucha ...

valser
15 grudnia 2018 13:29

55     2954    20

Mój urodzinowy prezent

Czwarty dzień mija od konferencji w Tlokini, a ja się nie mogę otrząsnąć po tym co tam usłyszałem. Napiszę więcej w przyszłym tygodniu, bo chwilowo życie przyspieszyło i przycisnęło, a tematów z Tlokini jest sporo i po łebkach tego nie da się załatwić.

Dzisiaj krótko o prezencie urodzinowym, który dostałem jak miałem lat szesnaście. Przytomnie go wtedy zachowałem i trzymam ze sobą do dziś, co na zdjęciach prezentuję.

To „Trybuna Robotnicza” z 14 grudnia 1981 roku. Organ prasowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Wracam do tego co roku z nostalgią coraz większą, bo groza tamtych dni wydaje mi się z każdym rokiem coraz bardziej groteskowa. To znaczy, dla wybranych było śmiertelnie, a dla swoich ciepełko z koksiaka.

Z przemówienia ...

valser
13 grudnia 2018 00:12

63     2532    16

Krótko i na temat

Okazuje się, że złodziejo-oszustów z Brukseli i ich posklejanych w różny sposób kolegów trzeba non stop obserwować i najlepiej od czasu do czasu walić pałką w łeb. Bynajmniej nie w przenośni, ale za to profilaktycznie.

Szwajcarzy sobie głosują w tych referendach ustanawiają jakieś prawa, a potem nagle się okazuje, że one nie wchodzą w życie, bo „są niezgodne z prawem miedzynarodowym”. To jest podstawą do negocjacji i modyfikacji przepisów, które ostatecznie są niezgodne z tym co ludzie wnioskowali i głosowali w referendum. Euroentujasci są również w Szwajcarii i pilnują, żeby było jak trzeba. Oczywiście zupełnie przypadkowo się składa, że to „prawo miedzynarodowe” to są np. jakieś taryfy celne EU, albo inne &bd ...

valser
27 października 2018 19:32

21     1769    10

Wyleżakowany biznes

W produkcji whisky niewiele da się zmienić – nadal potrzebny będzie jęczmień, woda, drożdże i dębowe beczki do leżakowania. Potrzebne będą pomieszczenia, gdzie ziarno poddane jest procesowi wymuszonego kiełkowania, które następnie się hamuje przez proces suszenia, używając w niektórych destylarniach dymu torfowego, kiedy ziarno zmienia kolor i aromat dymny pozostaje mimo, fermentacji i destylacji. Potem ziarno się mieli, zalewa gorąca wodą, żeby uwolnić cukry, a następnie schładza i zapuszcza drożdże, które konwetują cukier w alkohol, gdzie całość nabiera konsystencji mocnego piwa, które poddaje się procesowi podwójnej lub potrójnej destylacji. Czysty alkohol wlewa się do beczek i czeka kilka lat, albo więcej lat, że go zabutelkować.

N ...

valser
24 października 2018 17:45

86     2793    9

Szkolenie z komunikacji za darmo

W normalnych warunkach, to znaczy takich, gdzie zachodzi zgodność zdarzeń z tym co się myśli oraz gdzie liczy się jakość i precyzja, Gabriel dawałby na uniwersytetach gościnne wykłady z systemów komunikacji dotyczących werbalnych i pisanych przekazów, na wydziałach polonistyki, dziennikarstwa, historii, itp. i brał za to ciężkie pieniedze, a ludzie dostawali konkretne narzędzia i argumenty do ręki, które generowałyby poważną dyskusję i jakieś konkretne decyzje i działania.

 Notka Gabriela to modelowy przykład komunikacji o komunikacji. Akurat dotyczy pisania na SN, ale to nie ma znaczenia, bo kontekst jest znacznie szerszy. Wymienię je w punktach:
1. Wzruszenia nie są materią twórczości

2. SN nie jest miejscem, gdzie rozpoczyna się pisarską karie ...

valser
23 października 2018 10:04

127     3835    11

Zamiast whisky

Miałem dziś wrzucić notkę o dobrze rokującym, zaplanowanym na wiele dekad do przodu biznesie. To generalnie dobra wiadomość, optymistycznie rokująca na przyszłość, bo nikt o zdrowych zmysłach na inwestuje grubych pieniędzy, z którego będzie konsumował owoce za najwcześniej 10 czy 20 lat.

Tym nie mniej, obejrzałem wczoraj wywiad z arcybiskupem Janem Pawłem Lenga, który przeprowadził nasz ulubiony dr Krajski i powstały mi w głowie myśli raczej ponure. Proszę uważnie tego wywiadu posłuchać.
https://www.youtube.com/watch?v=FQ69KQY67JU

Teraz... jeśli zestawimy ten wywiad, z tym co się w Polsce wokół Kościoła dzieje, np. ta cała paranoja ze Smarzowskim, Urbanem i wszystkimi nowoczesnymi europejczykami to widać dla mnie wyraźnie, że kształtowane jest nowe pole konf ...

valser
15 października 2018 22:35

72     3120    5

Dzisiaj szkockiej nie serwujemy

Poruszaliśmy się na zachód od Edynburga, do Oban, a później na północ w kierunku Fort William i dalej na zachód na wyspę wyspy Isle of Skye, do której prowadzi olbrzymi most.
Im dalej na zachód i na północ od Edynburga, tym krajobraz staje się „widokowo-turystycznie” ciekawszy. Zwłaszcza jesienią. O ile polska jesień można nazwać złotą, to szkocka jest rudo-brązowa. Teren West Highland jest pagórkowaty, górski, w dolinach często widać jeziora. Lasów jest niewiele, a szczyty przypominają wyższe partie naszych Bieszczad.
W Bieszczadach jednak są lepsze drogi. Szersze, lepiej utrzymane i natężenie ruchu jest mniejsze. Jak do tego jeszcze dołożymy całkowity brak pobocza i jazdę po lewej stronie to coś takie ...

valser
12 października 2018 07:30

89     3204    8

Glengoyne

Plan rajdu po szkockich destylarniach miałem gotowy w 2013 roku. Chciałem zmontować ekipę swoich kolegów, do czterech osób, wynająć vana i przejechać Szkocję wzdłuż i na szerokość. Okazało się to niemożliwe. Jednego zablokował budżet, drugiego termin, inny się nie kwalifikował bo nie miał prawa jazdy (przy czterech kierowcach wypada, że jedną destlarnie na cztery zwiedza się na sucho), a innego zablokowała żona jak się dowiedziała, że to ja mam być częścią ekipy... życie.

Dla mnie jedynym problemem był w sumie niepijący kierowca, który po degustacji odholuje auto do miejsca zakwaterowania. I tak z roku na rok, z terminu na termin, z jednego kumpla na drugiego, przekładałem terminy. Niestety moja żona nie ma prawa jazdy, bo to właściwie rozwiązałoby problem i nie ...

valser
9 października 2018 17:39

95     3244    15

Po co to wszystko?

Wracam dzisiaj z tekstem po 26 dniowej pauzie i skasowaniu przez Parasola, na moją prośbę, wszystkich moich notek. Zwykle nikomu i z niczego się nie tłumaczę, bo uważam, że tłumaczą się tylko winni. Tym nie mniej tutaj zrobię wyjątek, bo szacunek czytelnikom się należy, a poza tym istotne będzie naświetlenie pewnych okoliczności, które być może w przyszłości pozwolą uniknąć podobnych akcji.

Nie da się jednak wyjaśnić okoliczności bez zrobienia czegoś obrzydliwego, co nazywam recyclingiem, albo przerabianiem odpadów. Trudno. Jedziemy.

Dla mnie – co podkreślę – moje znikanie z SN zaczęło się od momentu kiedy Toyah wyskoczył z tekstami atakującymi Panterę, w kontekście nieboszczyka senatora Johna McCain’a. Przegiął, nie potrafił przeprosić, a zamiast ...

valser
8 października 2018 22:59

59     3580    25

 Poprzednia  Strona 2 na 2.