-

valser : Bramki strzelone na wyjeździe liczą się podwójnie

Dlaczego Szwajcaria nie ma swojej Orkiestry?

W sprawie owsiakowej orkiestry padły już chyba wszystkie argumenty. Nie ma sensu ich powtarzać. Dla mnie istotne są dwa wątki, które są ze sobą powiązane i które poniżej przedstawiam.
1. Niech mówią liczby
Potwierdzone dane z 2017 roku są takie - Owsiak zebrał z orkiestrą 105 570 801zl.
Liczba pracujących/zatrudnionych w Polsce w marcu 2017 roku wynosiła 16.496 000 osób.
Jeśli podzielimy kwotę zebraną przez liczbę pracujących to wyjdzie nam 6zl i 39 grosze na osobę. Tyle wpłacił orkiestrze starystyczny pracujący Polak w 2017, płacąc jednocześnie co miesiąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli dodamy te 6zl i 39groszy do składki zdrowotnej i podzielimy na 12 (miesięcy składkowych) to otrzymamy 53 grosze. Jeśli o tą kwotę podniesie się miesięczną składkę zdrowotna to akcja Owsiaka jest zniwelowana i niepotrzebna.
Z liczb dla mnie wynika taką formuła:
WOSP = 0,53zl miesięcznie + propaganda dobroczynności

2. Dlaczego Szwajcaria nie ma swojej WOSP?
To proste. Nie ma w Szwajcarii odpowiednika WOSP, bo tutaj wszystko co jest związane ze sferą publiczną działa bez zarzutu. WOSP jest w Szwajcarii niepotrzebny.  Co to znaczy? To znaczy – ludzie płacą, nikt ich nie okrada z pieniędzy, system jest wydolny i dobrze zorganizowany i dlatego wszystko jest jak trzeba. W przypadku WOSP patologia państwa jest nieodzownym elementem funkcjonowania orkiestry, bo jeśli wszystko byłoby jak należy to orkiestra jest niepotrzebna. Państwo po to zbiera składki na ubezpieczenie zdrowotne, żeby wypełniać swój konstytucyjny obowiązek. Jeśli tego nie robi, to znaczy, że jest niewydolne i wymaga poważnego remontu.
Wyręczanie państwa w konstytucyjnych obowiązkach przez prywatne podmioty jest fundamentalną patologią i unieważnia państwo jako instytucje.

http://rynekpracy.org/x/1002424

http://www.eska.pl/hotplota/news/wosp-2017-kwota-ostateczna-ile-zebrali-wolontariusze-co-za-rekord/n/100075


Komentarz: tak długo jak WOSP będzie funkcjonowała w systemie zbiórek i obdarowywania sprzętem publiczne zakłady opieki zdrowotnej, to nie ma mowy o państwowej suwerenności. W Polsce jest armia ludzi, którzy z czystych i dobrych intencji wspierają orkiestrę. Widzą patologie i niedomaganie służby zdrowia i wyciągają z tego taki wniosek, że jak pomogą to będzie lepiej, a dodatkowo będą mieli spokojne sumienie i ich potrzeba dobroczynności będzie również zaspokojona. To niestety jest obłęd, który prowadzi tylko do utrwalenia patologii.tagi: owsiak patologia  

valser
9 stycznia 2018 03:41
41     1593    11 zaloguj sie by polubić
komentarze:
stopfalszerzom @valser
9 stycznia 2018 05:30

Daję plusa za warunek konieczny istnienia WOŚP :)

 

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @valser
9 stycznia 2018 07:52

Co Ty nie powiesz?

Slynny Telethon (na ktorego formule zreszta wzorowala sie Orkiestra) ma rowniez swa szwajcarska edycje (na mniejsza skale niz we Francji i bez wielkiego huku, ale jednak). 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @jestnadzieja 9 stycznia 2018 07:52
9 stycznia 2018 09:54

Nie chodzi o sposób prowadzenia zbiórki tylko jej cel. Czy w którymś z krajów Telethon finansuje cele statutowe NFZ?

zaloguj się by móc komentować

valser @jestnadzieja 9 stycznia 2018 07:52
9 stycznia 2018 10:25

Oczywiscie, ze sa fundacje, zbiorki pieniedzy, itp. jak w kazdym innym kraju ludzie zbieraja i pomagaja. Ale dzialaja samodzielnie i nie sa posklejani z organami, agendami panstwa. Owsiak to patologia nie sama w sobie. Bo wtedy kazda akcja pomocy bylaby patologia. Chodzi o to, ze on nie wpadnie na pomysl, zeby zalozyc jakis instytut medyczny i pomagac samemu na wlasny rachunek. On musi byc posklejany z publiczna sluzba zdrowia, ktora wyrecza, albo pomaga, bo ta jest niewydolna. Owsiak to jest patologia panstwa.

Jakby przyjac ta regule, ze jak panstwo nie domaga to robimy fundacje, to trzeba jeszcze zbierac na wojsko, policje, straz pozarna, sady, urzedy, itp. Wtedy to juz chyba lepiej nie placic zadnych podatkow, tylko przelac na konto Owsiakowi i on wszystko ponaprawia.

Ten zwyczaj pomagania panstwu ma dluga tradycje niz 30 lat potransformacyjnej wolnosci. Jak pamietam obrazek z ksiazki do historii gdzie gazeciarze w 1939 roku zrzucili sie na karabin maszynowy dla polskiego wojska. To jest symptom rozkladu panstwa, sygnal, ze jest ono niewydolne, skorumpowane i zle zorganizowane. Zlodziejstwo i patologia organizacji panstwowej ma wobec tego swoje przedwojenne tradycje.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @valser
9 stycznia 2018 11:27

Abstrajując od Szwajcarii, miło że Pan przedstawił tylko faktyczny stan finansowy tej zbiórki i jak łatwo możnaby ją unieważnić, gdyby tylko się chciało. Nie trzeba nawet dodawać argumentów o malwersacji finansowej, wykorzystywaniu dzieci i młodzieży, demoralizacji tychże potem na Woodstocku, itd itp. WOŚP to jeden z lepszych i najtrwalszych projektów III RP i naszej słynnej transformacji ustrojowej. I jako taki chyba ma dalej grać. Zły też pewnie będzie do końca świata, a może nawet o 1 dzień dłużej.

zaloguj się by móc komentować

valser @MarcinD 9 stycznia 2018 11:27
9 stycznia 2018 11:56

Temat rozliczen i dzialan zgodnych z przepisami to jest zupelnie odrebna sprawa. Ja nie wiem jak w zgloszeniu zbiorki Owsiak definiuje "miejsce zbiorki", kiedy malolaty biegaja z papierowymi skarbonkami po calej Polsce i sa ich tysiace. Przy takiej liczbie zrobienie przewalu jest prosta sprawa bo nie ma fizycznej szansy, zeby to skontrolowac. Podstawienie lewej ekipy ze skarbonka to tez nie jest duzy problem.

Kopaczowa bedac marszalkiem sejmu podpisala w 2014 roku ustawe o "ulatwieniach" w zbiorce.

Temat obok - podczas pierwszej edycji targow w Bytomiu mialem pomysl losowania ksiazek na numer biletu, ktorego kupon bylby odrywany przy jego zakupie. Taka akcja podlega ustawie "o grach losowych". Korowody zeby dostac zgode lub po prostu wykonac zgloszenie sa takie, ze Bizancjum przy tym wysiada, a na dodatek trzeba zaplacic kilka tysiecy zlotych, zeby takie losowanie przeprowadzic. Wszystko zalatwia sie przez Urzad Celny.

Owsiak jest silnie zrosniety z "demokratycznym panstwem prawa", a ponadto zaangazowanych jest w to mase firm, ktore chca sprzedac swoj towar. Dlatego tez jest masa podmiotow i osob, ktore sa zaiteresowane tym, zeby orkiestra grala, bo "czuc piniondz". Kazdy przetarg na sprzet w sluzbie zdrowia, to jest potecjalny przewal. Przykladow sa dziesiatki, jesli nie setki.

Mnie sie kiedys obilo o uszy, ze Owsiak wstawiajac sprzet do szpitali nie robie tego poprzez akt darowizny, tylko Orkiestra pozostaje wlascicielem sprzetu, ktory nieodplatnie szpitalom wypozycza na okreslony czas. Po "okresie amortyzacji" zabiera ten sprzet ze szpitala i sprzedaje na wolnym rynku. Nie wiem czy to prawda, ale jesli tak, to przewal jest niezly.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @valser 9 stycznia 2018 11:56
9 stycznia 2018 12:22

WOSP to projekt ideologiczno-polityczny.

Sprzęt faktycznie jest tylko wypożyczany szpitalom.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser
9 stycznia 2018 12:25

ale zderzenia z realnoscia nikt nie pragnie, sen o dobroczynności i o państwie co to za chwile juz będzie super, super, .. tylko jeszcze jeden podatek i jedna zbiórka i ..., a na zapleczu tylko ręce po kasę sie przepychają ; nazwa panstwa właściwa to złoty melon i do zoo

zaloguj się by móc komentować

valser @ewa-rembikowska 9 stycznia 2018 12:22
9 stycznia 2018 12:52

No to jest pozamiatane. W tej sytuacji, kazdy kto angazuje sie w orkiestre jest albo niedoinformowany (ersja optymistyczna), albo przyglup, ktory nic nie rozumie, albo po prostu umoczony.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @valser 9 stycznia 2018 12:52
9 stycznia 2018 13:08

To jest masakra na krajową skalę, która trwa od 26 albo 27 już lat. Oczywiście przez pierwsze lata prawie nikt o tym nie wiedział. Niestety teraz też o ile wiem po własnych znajomych, 90% ludzi popierających WOSP robi to ze szczerego odruchu serca (celowo bez cudzysłowia). A tak naprawdę są ofiarami wykorzystania jednej z najsilniejszych emocji - empatii dla ludzi bezbronnych (dzieci i starszych). Zostali trafieni w ten słaby punkt i wydostać się z tego jest trudno. Ponieważ najczęściej ŻADNA DYSKUSJA NA ARGUMENTY NIE MA SZANS z tymi emocjami, a jeszcze jak czyjeś dziecko miało okazję skorzystać ze sprzętu WOŚP (a teraz już wszystkie mają np. w czasie przesiewowego badania słuchu u noworodków), to trzeba uważać, bo przejście w dyskusji przez drugą stronę do rozwiązań ostatecznych wydaje się całkiem łatwe. Próbowałem kilka razy... Teraz to sobię myślę, że beneficjenci zbiórek są celowo w ten sposób dobrani, żeby emocje zabetonowały ludzi możliwie na amen, a przynanejmniej na możliwie długo.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @ewa-rembikowska 9 stycznia 2018 12:22
9 stycznia 2018 13:18

Sprzęt faktycznie jest tylko wypożyczany szpitalom.

Jakieś źródło tej informacji? Nie, zebym kwestionowała, potrzebne mi jest do rozmów z młodzieżą :)

zaloguj się by móc komentować

chlor @valser
9 stycznia 2018 13:19

Tu nie chodzi o stronę finansową NFZ ani maskowanie rozkładu państwa. WOŚP ma przyzwaczajać obywateli do tego, że państwo nie jest od tego by im w czymkolwiek pomagać, bo podatki woli wydać na inne cele. W idealnym przypadku państwo miałoby z podatków przymusowych finansować tylko siebie, resorty siłowe, ulubionych swoich kolegów artystów i propagandę. Natomiast na prywatne zachcianki obywateli typu szkoły czy służba od zdrowia ludność powinna sama się opodatkować dobrowolnie. Chodzi o trenowanie zwyczaju dodatkowych dobrowolnych wpłat do budżetu, a że przy okazji pobierania wpłat parę dobrych rodzin się obłowi, to nieszkodzi.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @chlor 9 stycznia 2018 13:19
9 stycznia 2018 13:23

Dużo w tym prawdy.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @MarcinD 9 stycznia 2018 13:08
9 stycznia 2018 13:36

Wiem coś o tym. Moja wnuczka urodziła się mocno przed czasem, miesiąc leżała w inkubatorze. Były chwile, ze jej życie wisiało na włosku. Przez kilka miesięcy wszyscy przeżywaliśmy strasznie. Teraz rozmowa z córką i zięciem jest po prostu niemożliwa. Oni wierzą święcie, że ich dziecko zawdzięcza życie Owsiakowi, a każdy kto kwestionuje jego zasługi, jest potworem i dzieciożercą. Oczywiście nie mówią tego wprost, wyczuwam to w podtekście.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 13:36
9 stycznia 2018 13:40

Ludzie w ogóle mają żałosne pojęcie o zasadach funkcjonowania i finansowania opieki zdrowotnej.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Grzeralts 9 stycznia 2018 13:40
9 stycznia 2018 13:50

Chodzi o to, że zdolność pojmowania moich dzieci jest zablokowana przez emocje. Oni by może oprzytomnieli, gdyby ktoś nagrał filmik, jak Owsiak wyrzuca noworodki z inkubatorów na podłogę i wynosi te inkubatory na bazar.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 13:50
9 stycznia 2018 14:10

Dokładnie to miałem na myśli. Tu nie znaczenia poziom posiadanych lub dostarczanych informacji czy też zdolność do ich przyswajania i analizy, bo do tego etapu zwyczajnie nie dochodzi. Drzwi są zamknięte na głucho. I faktycznie na masową skalę tylko równie silna emocja byłaby stanie je wyważyć.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @MarcinD 9 stycznia 2018 14:10
9 stycznia 2018 14:12

Oczywiście z tym samym kontekstem, tylko odwróconym wektorem, jak to Pani opisała. Na pewno nie filmik o tym jak Owsiak jeździ Rolls-Roycem.

zaloguj się by móc komentować

valser @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 13:50
9 stycznia 2018 14:13

Niestety kazda dyskusja w ktorej graja silne emocje nie pozostawia miejsca na racjonalne argumenty. Czasami dobrze jest trzymac sie tych emocji, czasami rznac glupa na calego, albo byc upartym jak osiol. Wlasciwie na codzien obserwujemy tutaj takie postawy u ludzi doroslych i nic juz nie dziwi.

Wiekszosc ludzi niestety nie przenika glebiej poza prosta konstatacje "przeciez Owsiak pomaga" i nie przyjdzie im do glowy samemu, bezposrednio okazac pomoc. Potrzebuja do tego medium i posrednika. To jest glupota, lenistwo i zaniechane w jednym.

zaloguj się by móc komentować

chlor @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 13:36
9 stycznia 2018 14:19

Wielki Filantrop sprytnie skupił się na dzieciach, a nie na dogorywających dziadach. Ci drudzy nie budzą tak pozytywnych emocji.

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @valser 9 stycznia 2018 14:13
9 stycznia 2018 14:29

Re dyskusja

Emocje i wszyscy 'mówią' równocześnie. To jest to.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 13:50
9 stycznia 2018 14:59

To fakt. Ale też nikt ich nie informuje o rzeczywistym stanie rzeczy.

zaloguj się by móc komentować


bolek @valser
9 stycznia 2018 16:00

" Liczba pracujących/zatrudnionych w Polsce w marcu 2017 roku wynosiła 16.496 000 osób. "

Ja w kwestii formalniej jeśli można ;-)
Ta liczba zatrudnionych uwzględnia również ludzi prowadzących działalność?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @valser 9 stycznia 2018 12:52
9 stycznia 2018 16:12

bez wątpienia te występują te trzy kategorie

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 13:18
9 stycznia 2018 16:40

Jak zwykle w przypadku WOSP nic nie jest takie jak się wydaje, że powinno być. Teoretycznie jest to darowizna, ale darczyńca w każdej chwili może ten sprzęt odebrać. Niby są wymienione powody, ale wydaje mi się, że odbierano sprzęt z hukiem również wówczas, gdy dyrektor szpitala coś źle powiedział o tej idei.

Po prostu podmieniono pojęcia - użyczenie nazwano darowizną.

http://niezalezna.pl/94503-zagadka-do-kogo-nalezy-sprzet-kupiony-przez-wosp-owsiak-cos-napisal-a-teraz-przeprasza

 

zaloguj się by móc komentować

valser @ewa-rembikowska 9 stycznia 2018 16:40
9 stycznia 2018 17:10

Wychodzi na to, ze to sie juz przeksztalcilo w Ministerstwo WOSP...

***Fundacja WOŚP dodała, że „każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze, ale jako darczyńca, Fundacja zgodnie z prawem zastrzega sobie prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny) i nakłada na placówki, które ten sprzęt od nas dostają, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń”. ***

Szpital wykonuje polecenia WOSP. Niezle to jest. Czyli jak nie beda wykonywac "szeregu polecen" Jurecznka to bedzie mozna zabrac sprzet ratujacy zycie w dowolnym momencie?

zaloguj się by móc komentować

onyx @valser
9 stycznia 2018 17:11

Owsiak za państwowe pieniądze zbudował sobie prywatną korporację. Klasyk IIIRP.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @ewa-rembikowska 9 stycznia 2018 16:40
9 stycznia 2018 17:30

Dzięki za link. Z dyskusji wynika, że nie wiadomo, do kogo naprawdę należy sprzęt. Prawne bagienko jako dodatkowy suspens.

zaloguj się by móc komentować

valser @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 17:30
9 stycznia 2018 18:06

Czerwony standard. Umyslnie wykreowany balagan organizacyjo-kompetencyjno-prawny. W metnej wodzie rybylowic.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Grzeralts 9 stycznia 2018 14:59
9 stycznia 2018 18:23

Nie ma kompletnie przekazu informacyjnego w takich kwestiach. W żadnych mediach. Jeśli nie jest się insiderem, i to dociekliwym nie ma najmniejszych szans pozyskania rzetelnej wiedzy. Nie mówię przy tym o Owsiaku, ale o systemie opieki zdrowotnej ogólnie. Stąd dyskusje o Owsiaku, czy strajku rezydentów opierają się wyłącznie o emocje.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @valser 9 stycznia 2018 18:06
9 stycznia 2018 19:39

Jak się uczyło w historii w Szkole Podstawowej, to nie sposób było ominąć takiego zdjęcia sprzed 1939 roku "Armii w Darze - Warszawscy sprzedawcy gazet" i poniżej kilkanaście karabinów maszynowych. Tak więc to chyba nasza szersza przypadłość, że zbiórką publiczną chce się zastępować Państwo. I tak nikt nigdy nie wpadnie na pomysł podwyższenia składki zdrowotnej o 5 zł miesięcznie.. a każdy będzie się chciał grzać w świetle zbiórki publicznej, której koszty są kilkakrotnie większe - wobec sum zbieranych, niż koszty utrzymania administracji podatkowej. Szwajcarzy pod tym względem bardzo dobrze liczą. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @maria-ciszewska 9 stycznia 2018 17:30
9 stycznia 2018 19:50

bo to jest dialektyka po prostu...

zaloguj się by móc komentować

valser @grudeq 9 stycznia 2018 19:39
9 stycznia 2018 20:11

Kto nie liczy pieniedzy ten ich nie ma. Skladke mozna podniesc nawet o 100zl, ale to i tak bedzie malo, bo w "demokratycznym panstwie prawa" nie ma takiej kwoty, ktorej fachowcy by nie przepieprzyli. W tym patologicznym systemie Owsiak ma swoje miejsce. Zrobia ministerstwo ds. smogu, to w ich interesie bedzie, zeby smog nie zniknal.

W tej chwili w Szwajcarii idzie debata w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego w kierunku referendum. Circa dwa lata temu przeglosowany zostal projekt powszechnego abonamentu rtv, abonament kosztuje w tej chwili rocznie 450 frankow i jest pomysl, zeby go zlikwidowac.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @ewa-rembikowska 9 stycznia 2018 19:50
9 stycznia 2018 22:39

To jest mataczenie, pod kryszą.

zaloguj się by móc komentować

chlor @grudeq 9 stycznia 2018 19:39
9 stycznia 2018 22:53

Każdy wzrost składki pójdzie w płace, a czas oczekiwania na leczenie się wydłuży.

zaloguj się by móc komentować

Paris @jestnadzieja 9 stycznia 2018 07:52
10 stycznia 2018 01:16

W zeszlym roku ten telethon to byla straszna nedza...

... tak samo ja rozne zbiorki zywnosci w marketach.  To po prostu siadlo... w oczach... Franki gremialnie przestali dawac... dzieki  "emigrantom".

zaloguj się by móc komentować


qwerty @onyx 9 stycznia 2018 17:11
10 stycznia 2018 13:08

istota i doktryna - państwo dla wybranych frajerzy do wydojenia

zaloguj się by móc komentować

valser @qwerty 10 stycznia 2018 13:08
10 stycznia 2018 13:12

Owsiak i jego orkiestra to nowotwor, albo pasozyt. A przestawione to jest jako protokooperacja, symbioza bakojada z nosorozcem.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować