-

valser : Bramki strzelone na wyjeździe liczą się podwójnie

Zapłacę grube pieniądze, żeby oglądać Kurskiego w telewizji. Tylko którego?

Nie wiem czy tekst o Szwajcarii to nie jest pisanie o sprawach dla Polski odległych i mało istotnych, chociaż konteksty w których się dziś poruszamy to są sprawy, które w tym samym stopniu dotyczą Polski i Szwajcarii. Chodzi o ordynację podatkową i abonament radiowo-telewizyjny. Jak można się domyślać, w Szwajcarii te sprawy leżą w gestii ogolnofederalnego referendum.

Takie właśnie się odbyło w ubiegłą niedzielę 4 marca 2018 roku.

Szwajcarzy głosowali w sprawie nowej ordynacji podatkowej (obecna wygasa w 2020 roku) i w sprawie tego, czy chcą płacić abonament radiowo-telewizyjny i utrzymywać z niego narodową telewizję i radio.

W sprawie zatwierdzenia ordynacji podatkowej i przedłużenia działania systemu płacenia podatków (w tym VAT) Szwajcarzy w przeważającej części (przeszło 80% głosów) odpowiedzieli twierdząco, przedłużając tym samym działanie dotychczas działających zasad do roku 2035.


W drugej kwestii do inicjatywy zniesienia zapłaty obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego (roczna opłata od gospodarstwa domowego – 440 franków, tj. Ok. 280 litrów benzyny, albo trzynaście butelek 12-letniego Single Malta Glenfiddich) większość, tj. Przeszło 70% wypowiedziała się negatywnie, to znaczy, była za utrzymaniem opłaty. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii referendum szwajcarskiego WSZYSTKIE kantony były w tej sprawie JEDNOMYŚLNE.
W moim kantonie – St.Gallen, odbyło się dodatkowe referendum kantonalne, w którym przeszło 60% głosujących opowiedziała się za inicjatywą generalnego remontu 50 letniego już budynku teatru w St.Gallen, zgadzając się na przeszło 40 milionowe inwestycje. Remont ruszy w przyszłym roku, zostanie wybudowana w związku z remontem tymczasowa scena, prawdopodobnie w miejskim parku, ale na to już osobno muszą zgodzić się mieszkańcy najbliższej okolicy w osobnym referendum miejskim.

Ja mam w związku z tym dwie refleksje.

Pierwsza dotyczy ordynacji podatkowej. Oto rysuje się piętnastoletnia przestrzeń czasowa do planowania swojego biznesu, zatrudnienia, polityki kadrowej, płacowej, inwestycyjnej, która może się zmienić tylko przypadku innego referendum lub jakiegoś kataklizmu, ale nie w przypadku zmiany ministra, rządu, czy widzimisię kogokolwiek komu wydaje się, że wie lepiej niż inni. To daje duży komfort jeśli chodzi o planowanie i wykonanie zamierzeń w ramach tak funkcjonującego systemu.

Druga myśl dotyczy dobrowolnej zgody na zapłatę przeszło 400 franków na utrzymanie własnej, narodowej propagandy. Lokalsi mają szwajcarską telewizję za swoją. Ja nie oglądam, bo nie mam telewizora, ale czasami w internecie pojawiają się rzeczy wyprodukowane przez SRFwiec to nie jest tak, że w stu procentach jest się odciętym. Charakterystyczne jest to, że polityki w telewizji nie ma, a już takiej jak jest  Polsce od porannych napieprzanek 6+1 to nie ma wcale. Nikt nie ma w związku z tym poczucia, że telewizja należy do jakiejś „opcji politycznej”, albo coś jest jednostronnie pokazywane. Tak po prostu nie jest. I w głosowaniu referendalnym argument „chce płacić tylko za to z czego korzystam” przegrał z argumentem „albo będziemy mieli własną telewizję, albo przyjdą jacyś ludzie z zewnątrz z pieniędzmi, jak Berlusconi (on był podawany w argumentacji jako przykład) i zrobią NAM swoją telewizję.

Link interaktywny do wynikow:

https://www.swissinfo.ch/ger/politik/abstimmung-vom-4--maerz_mehrheit-der-schweizer-stimmbuerger-lehnt--no-billag--initiative-ab/43944232tagi:

valser
7 marca 2018 21:30
33     1189    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
JSC @valser
7 marca 2018 21:41

(...)I w głosowaniu referendalnym argument „chce płacić tylko za to z czego korzystam” przegrał z argumentem „albo będziemy mieli własną telewizję, albo przyjdą jacyś ludzie z zewnątrz z pieniędzmi, jak Berlusconi (on był podawany w argumentacji jako przykład) i zrobią NAM swoją telewizję.(...)

Skoro dali radę władować na Słowację to mogą i tu...

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @valser
7 marca 2018 21:41

Wiesz 15 letnia perspektywa finansowa mi sie bardzo podoba, ale w całym tym tekście to najbardziej chyba to, że ona jest znana już dwa lata przed wygaśnieciem aktualnego prawa.
U nas jak już by był 2020 to by przedłużyli w sejmnie ne dwa miesiące, to co jest żeby jakieś dziadostwo na kolanie napisać i to by działało od jutra, a 5000 stron papierów jakichś sprzecznych przepisów.

zaloguj się by móc komentować

valser @parasolnikov 7 marca 2018 21:41
7 marca 2018 22:56

No wlasnie... dziadostwo... cos co lezy na antypodach jakosci.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 7 marca 2018 21:41
8 marca 2018 07:50

Państwa poważne i suwerenne mogą sobie na to pozwolić. Ale u nas to nie tylko dziadostwo. My pielęgnujemy Kraj Kwitnącej Fikcji bo mamy głębokie doświadczenie, że prawo służy do walenia nas po łbie, więc lepiej jeśli jest niespójne.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 8 marca 2018 07:50
8 marca 2018 09:47

Nasze przeswiadczenie jest sluszne i tylko nieciągłosci  dają żyć; ).

.

 

zaloguj się by móc komentować


valser @Grzeralts 8 marca 2018 07:50
8 marca 2018 12:22

Przecietny Szwajcar jest przytomny, ma rozeznanie i do tego wlasna opinie na temat tego co sie dookola niego dzieje, interesuje sie tym, bo ma w tym interes i moze swoim glosem decydowac.

zaloguj się by móc komentować

JSC @valser 8 marca 2018 12:22
8 marca 2018 12:46

A po za tym tam naród-suweren nie jest tylko pustym zapisem tzw. Konstytucji.

zaloguj się by móc komentować


valser @Grzeralts 8 marca 2018 13:04
8 marca 2018 13:29

Najpierw trzeba miec interes, to jest szansa na zainicjowanie zainteresowania.

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @valser
8 marca 2018 19:31

Napisz jaka obowiazuje w Szwajcarii ordynacja wyborcza, kto i jak moze zgłaszać kandydatów do parlamentu, jakie sa rodzaje głosowań, czy jest quorum i jakie od ktorego zalezy waznosc głosowania etc,. etc. Jakioe kompetencje wyłaczne ma prezydent federacji (np. chodzi o te rodzaje weta , któryc parlament mnie  moze przegłosować).

I będziemy w domu.

Tzn. my nadal w domu bez klamek, zas   Szwajcarzy w swoim własnym, dużym i wygodnym.

zaloguj się by móc komentować

JSC @stanislaw-orda 8 marca 2018 19:31
8 marca 2018 20:10

Wg. mnie ważniejszy jest system referendalny... Stąd http://www.szwajcaria.net/referendum.html winika, że zaplanowano ich ponad 70 i to w tematach, w których wam się nie śniło:
np. w sprawie przetargu na myśliwce Grippen z 18 maja 2014 roku.
Niech żyje Rzeczpospolita Polska Referendalna!

zaloguj się by móc komentować

valser @valser
8 marca 2018 21:20

Na tam portalu wyzej cytowanym www.szwajcaria.net znajduja sie podstawowe informacje po Polsku.

150 lat temu Szwajcaria byla biednym, malym krajem, bez zadnych bogactw naturalych, bez wielkiego przemyslu i nikt w epoce kolonialnch podbojow w ta strone nie patrzyl, bo nie za bardzo bylo co krasc i eksploatowac. W ten sposob szwajcarska samodzielnosc i niezaleznosc mogla wzrastac. Od tamtego czasu niewiele sie zmienilo. Dalej jest to maly kraj, bez bogactw naturalnych. Pojawil sie przemysl wysoko wyspecjalizowany, ale zadnych tam hut i kopaln. No i przez to, ze ostatni raz wojne mieli na swoim terytorium za Napoleona, ze nikt ich nie grabil, palil i mordowal, to przez te 150 lat zdazyli sie zakumulowac. Pojawily sie pieniadze, a pozniej jeszcze wieksze pieniadze.

I RP sama nie upadla. Zostala przewrocona. Prawo juz pozniej nie byly stanowione, tylko narzucane. Ludzie, ktorzy tym przepisom maja podlegac nie maja nic do powiedzenia, musza tylko wykonywac. Tak jest do dzis, mimo odzyskania tzw. Niepodleglosci w 1918 roku i po chwalebnej transformacji ustrojowej w 1989 roku. Regula jest prosta - jesli ogol ma prawu podlegac, to ogol musi je stanowic.

zaloguj się by móc komentować

JSC @valser 8 marca 2018 21:20
8 marca 2018 22:12

(...)Pojawily sie pieniadze, a pozniej jeszcze wieksze pieniadze.(...)

Ustalmy, że w sporej części z nie prawego pochodzenia... i cholera wie co mają w skrytkach. Powtórka z napadu na Lloyds Bank na Baker Street, ale w Bernie wywołałoby zamieszanie na całym świecie!

zaloguj się by móc komentować

valser @JSC 8 marca 2018 22:12
8 marca 2018 22:25

Nie chce dyskutowac o wyrwanych zydowskich zlotych zebach zdeponowanych w skrytkach na Bahnhofstrasse, bo to jest bez sensu.

Jest wiele przykladow jak z malych rodzinnych firm po kilku pokoleniach buduja sie koncerny, ktore w tej chwili miela miliardy rocznie i w zasadzie nie maja w swoich dziedzinach konkurencji. Pisalem o tym tutaj - http://valser.szkolanawigatorow.pl/quittung-ukradzione-zydowskie-zloto-i-szwajcarski-rodzinny-geszeft

Wszystkie firmy produkujace zegarki to byly mle zaklady, potem manufaktury, a dzisiaj koncerny o niepodwazalnej w branzy renomie.

Kolejna firma - Victorinox, z malego rzemiesliczego zakladu - swiatowa, ale ciagle rodzinna firma. W ostatnich latach dopisali heroiczny rozdzial do swojej historii. Szwajcarzy licza pieniadze. Potrafia to dobrze, inaczej by ich nie mieli.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 8 marca 2018 21:20
8 marca 2018 22:30

Szwajcaria była bankiem dla, całego żwiata. Po prostu walczące ze soba państwa musiały gdzies deponowac swoje aktywa, aby były bezpieczne. Tak było dla wszystkich wygodniej, gdyz zadna armia po zdobyciu stolicy i siedziby banku centralnego ich nie zawłaszczała. No i samo polożenie geograficzne stanowiło ze Szwajcaria była   naturalnym skarbcem dostepnym przez zaledwie kilka przełęczy, łatwych do zablokowania.

vide:

https://www.salon24.pl/u/dawidowicz/627602,w-szwajcarii-zakonczono-zimna-wojne  

zaloguj się by móc komentować

JSC @valser 8 marca 2018 22:25
8 marca 2018 22:41

(...)Nie chce dyskutowac o wyrwanych zydowskich zlotych zebach zdeponowanych w skrytkach na Bahnhofstrasse, bo to jest bez sensu.(...)

W Lloydzie najgorętsze nie były złote akcesoria tylko zdjęcia z księżniczką Małgorzatą w roli głównej.

zaloguj się by móc komentować

valser @stanislaw-orda 8 marca 2018 22:30
8 marca 2018 22:42

Ja nie neguje wielkosci sektora uslug finansowych w Szwajcarii. Zwracam tylko uwage, ze po kilku pokoleniach wytrwalej pracy, kiedy nie ma wojny, nie ma rabunku, podpalen, zsylek i strzalow w tyl glowy to mozna z prostego mlynarza dochowac sie szefa miedzynarodowego rodzinnego koncernu.

zaloguj się by móc komentować

JSC @stanislaw-orda 8 marca 2018 22:30
8 marca 2018 22:47

(...)Tak było dla wszystkich wygodniej, gdyz zadna armia po zdobyciu stolicy i siedziby banku centralnego ich nie zawłaszczała.(...)

Naiwne założenie... musieli mieć jakiś system kryjówek np. w suchych jaskiniach albo w podziemiach zamków takich jak np. Książ (no może bez Riese, bo to już przesada do nie ukrycia).

zaloguj się by móc komentować

valser @JSC 8 marca 2018 22:47
8 marca 2018 23:02

W Szwajcarii sa setki bunkrow przeciwatomowych wydrazonych w skalach, ktore po okresie zimnej wojny staly bez planu zagospodrowania. Ostatnio czytalem, ze czesc z nich zostala zagospodarowana na farmy serwerow najwiekszych swiatowych firm i do bezpiecznego przechowywywania danych. Jak sie ma infrastrukture i pare pomyslow to nie mozna stracic.

https://houseofswitzerland.org/swissstories/economics/switzerland-become-secure-haven-world-s-data

zaloguj się by móc komentować

JSC @valser 8 marca 2018 23:02
8 marca 2018 23:14

Miałem na myśli sytuację czasach przed II WŚ, kiedy takowych nie było... ale rzeczywiście umieszczenie tam serwerów ciekawie dywersyfikuje ten biznes, bo dane łatwo można je zniszczyć, zatem PEŁNA tajność nie jest wymagana.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 8 marca 2018 22:42
8 marca 2018 23:18

oczywiscie, to prosta zaleznosc, sptrzęzeniezwrotne. I nikt niue wybijał im elit w kolejnym pokoleniu, nie grabił i nie niszczył. Zadziałał efekt kumulacji . Wszystkiego, poczynajac od spraw materialnych, po zasady samorządu (wlasne) az po zbudowanie kadr politycznych, menedzerskich i administracyjnych.

No, ale nie my jedni możemy zazdrościc Szwajcarom, których stać na brak ideałów.

zaloguj się by móc komentować

valser @stanislaw-orda 8 marca 2018 23:18
8 marca 2018 23:34

Chodzi glownie o to, zeby miec pojecie, ze mozna inaczej. Jakby tutaj jakis minister rzucil tekstem, ze za 17 kola nie mogl wyzyc, to jazajutrz moglby juz sam sobie grob kopac bo na kopanie grobu nikt nie przyjalby od niego zlecenia.

Mnie tutaj wielokrotnie uderzyla odpowiedzianosc ludzi u wladzy. Oni po prostu nie forsuja zadnych propagandowych pomyslow, zadnych idiotyzmow za ktore trzeba placic i nie miec z nich zadnych wymiernych korzysci. To widac rowniez przy argumentacji za rozwiazaniami w referendum. Jest rzeczowa analiza oparta o fakty i prognoza co sie stanie w yniku glosowania. Tak bylo w sprawie minimalnej pensji 4 tys. frankow. Inicjatywa padla, blisko 80% glosujacych bylo przeciw tej inicjatywie.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 8 marca 2018 23:34
9 marca 2018 06:12

Odpowiedzialność ludzi u władzy wynika z ponoszenia przez nich rzeczywistej odpowiedzialności. U nas tego nie ma, i nie będzie - nie dlatego, że się nie da, tylko nikt nie chce. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Grzeralts 9 marca 2018 06:12
9 marca 2018 08:54

Polityke w Polsce robia ludzie w krotkich spodenkach - ta do kamery. A ci co robia ja rzeczywiscie to wylegujace sie w blocie drapiezniki, ktorych nie widac. Sienkiewicz mial racje mowiac, ze jest teoretycznie i umownie. Przyjda jakies wypadki powazniejsze, to beda szukac nowej drogi na Zaleszczyki. W Szwajcarii ludzie uciekna w gory.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 9 marca 2018 08:54
9 marca 2018 09:26

Oczywiście że miał rację. I nic się w tej kwestii nie zmieniło.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Grzeralts 9 marca 2018 06:12
9 marca 2018 09:27

Bo to wymaga stawania W prawdzie i jest bee

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @qwerty 9 marca 2018 09:27
9 marca 2018 10:18

Bo trzeba będzie spojrzeć w oczy własnej nędzy.

zaloguj się by móc komentować

JSC @valser 9 marca 2018 08:54
9 marca 2018 12:36

(...)W Szwajcarii ludzie uciekna w gory.(...)

Obrażasz Szwajcarów... oni mają najlepsze WOT na świecie, które podtrzymuje gotowość bojową regularnymi manewrami wszystkich uznanych za zdolnych do służby wojskowych. A my udajemy i cała reszta, że roczne przeszkolenie wystarczy...

zaloguj się by móc komentować

valser @JSC 9 marca 2018 12:36
9 marca 2018 13:57

Chcialem powiedziec, ze tu nikt nie bedzie szukal drogi na Zaleszczyki. 70letni dziadek z 300 metrow robi hobbystycznie dziure w czole bo raz w tygodniu panstwo mu placi za amunicje. Tu kazdy dom, krzak bedzie twierdza. Nie bedzie sie nikomu oplacac.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 9 marca 2018 13:57
9 marca 2018 20:07

to jest jak z odpowiedzią japońskich generalow po wojnie na pytanie: czy planowali inwazję lądową na USA? - nie planowali, bo w kraju w ktorym jest miliony sztuk broni palnej u obywateli tylko idiota chciałby dokonywac inwazji ladowej

zaloguj się by móc komentować

JSC @qwerty 9 marca 2018 20:07
9 marca 2018 20:14

A jak sobie wybrażali sobie zwycięską wojnę z USA bez wchodzenia na terytorium wroga?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować